אישים ושיטות / הרב שלמה יוסף זוין

נמצא בכמה הוצאות, בין היתר בהוצאת ספרית בית אל. מספר עמודים משתנה לפי ההוצאה. הוצאה ראשונה זמינה גם באינטרנט.

הפעם אני חורג קצת ממנהגי, ובמקום לתת המלצה על ספר קריאה, אני נותן המלצה על ספר שהוא גם ספר קריאה, אבל גם – ולא פחות – ספר עיון מרתק. מראש אני מבקש להזהיר שהספר הזה מיועד בעיקר לבייני"שים ולאנשים שמעוניינים ללמוד בליל שבועות, אבל שהלימוד יהיה מהנה ומוסיף בצורה משמעותית. זו, למעשה, הסיבה שהמדור עובר לתת המלצה על ספר תורני: פעם אחת בשנה, ליל קבלת התורה, מותר לנו לתת קצת יהדות בין גרוסמן לרולינג.

בהתחלה רציתי להמליץ לכם על אחד מהספרים שעוסקים באגדתות: "על מה חרבה" של הרב בני קלמנזון, "חכמים I, II, III" של הרב בני לאו, או 'אגדה למעשה' של הרב ברנדס. אלא שכל אחד מהספרים מתאים לזמנו הוא, ולמרות שכולם טובים וכדאיים  לקריאה – לא כולם נמצאים בחינם באינטרנט, כך שעשיתי חישוב כדאיות והלכתי על 'אישים ושיטות'.

הרב זוין, מלבד היותו תלמיד חכם רציני (העורך הראשי של האנציקלופדיה התלמודית, עד פטירתו), היה גם כותב מעולה. אפשר לראות את זה ב'סיפורי חסידים' שלו, אבל גם ב'אישים ושיטות', שבו עומד הרב זוין, פורש את תולדות חייהם של הרבנים המרכזיים בדור שקדם לו (ביניהם נמצאים הרב קוק, הרוגוצ'ובר, ר' חיים מבריסק, ה'משך חכמה', הנצי"ב ועוד…) ומנתח בצורה מופלאה את דרך הלימוד הייחודית להם, תוך שהוא בוחר סוגיה ומסביר אותה על פי אותה דרך.

שזה, בעצם, הייחוד הגדול של הספר. מלבד השפה הברורה (באמת! מפליא לראות איך אפשר לנתח סוגיה בגמרא בצורה בהירה שכזו) והסיפורים – שאותם אפשר למצוא בכל ספר סיפורי צדיקים – הרב זוין מפליא לנתח את שיטות הלימוד, להדגים בצורה מעשית, להסביר, לפשט – והכל בצורה תמציתית ונוחה לקריאה. נכון, מי שלא רגיל בלימוד ימצא את עצמו מתקשה בהתחלה בהבנת הדברים או בסידורם, אבל הדברים מתרגלים ונהיים נוחים לקריאה וללימוד, ומי שמחפש ספר קליל אבל מעמיק לעיין בו בליל שבועות, יכול למצוא כאן (או באחד מן הספרים שהוזכרו לעיל) את מבוקשו.

למה אני ממליץ עליו? כי קצת תורה לשמה, בצורה נוחה לקריאה, לא הזיקה לאף אחד. בטח שלא בליל שבועות.

למי הוא מומלץ: בייני"שים, וכל מי שהתנסה קצת (או שמתעניין הרבה) בלימוד גמרא.

כדאי לשים לב ל: לא רק לסיפורים, אלא גם לעומק של שיטות הלימוד.

ניתן למציאה באינטרנט בכתובת: http://hebrewbooks.org/33467

2 מחשבות על “אישים ושיטות / הרב שלמה יוסף זוין

קראת? אהבת? אני שמח בכל תגובה. תודה!

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s