באמונתו / אלישיב רייכנר

הוצאת ידיעות אחרונות, 301 עמודים.

הרב עמיטל הוא דמות ססגונית בנוף ראשי הישיבות בארץ. גישתו החינוכית, דעותיו הפוליטיות ואפילו היחס שלו לאמנות הם יוצאי דופן במידה רבה: לא כל ראש ישיבה יצא לעודד תלמיד שמפגין דעות פוליטיות שונות משלו, רק בגלל שהוא מעורב בצרכי הכלל. לא כל ראש ישיבה יצא להיות שר בממשלה מכיון ש"במקום שאין אנשים השתדל להיות איש", ולא כל ראש ישיבה יצא לביקורים במוזיאונים, או יצור קשרים חמים עם עמוס עוז ואבא קובנר.

ובו בזמן, בל נשכח: מדובר בתלמיד חכם עצום, שלמד אצל הרב סרנא והרב חרל"פ, יודע אלפי שו"תים בעל פה והקים את אחת הישיבות הציוניות הגדולות בארץ: ישיבת הר עציון, או 'הגוש', שבה הוא כיהן כראש ישיבה במשך 38 שנה, עד לפרישתו בסוף השנה שעברה. הוא הקים את תנועת 'מימד' כתגובה לנטייתה הימנית של המפד"ל (אם כי מימד הפכה להיות שמאלנית מדי גם לטעמו) והוא אחד מהרבנים שהכתבים החילונים הכי אוהבים לאהוב. אם כי, כפי שהרב עמיטל עצמו ציין, לא ברור אם זה בגלל דעותיו בפני עצמן או ע"מ לנגח את הרבנים שחושבים אחרת ממנו.

בין כך ובין כך, מדובר בדמות מרתקת עם סיפור חיים מרתק לא פחות. החל בהיותו ניצול שואה- מה שגרם לו להבין כי 'לא לכל שאלה יש תשובה', כלל שליוה אותו בהמשך חייו. המשך בלימודים בישיבת חברון, שיעורים של הרב חרל"פ, ר"מ בישיבת הדרום, הקמת ישיבת הגוש- ופניה לרב ליכטנשטיין שיבוא לכהן לצידו כראש ישיבה. הקמת מימ"ד, כיהון כשר בממשלת פרס ותמיכה באהוד ברק. ולסיום, בניגוד למה שהולך במרבית הישיבות, הקמת ועדה שתמליץ על ראש ישיבה שיחליף אותו בבוא הזמן לפרוש. כל אלו, בנוסף לגישתו החינוכית, הופכים את קריאת הביוגרפיה שלו לעניין מרתק.

אלישיב רייכנר, בוגר הישיבה לצעירים וישיבת ההסדר בירוחם, מעיד על עצמו שדמותו של הרב עמיטל ריחפה בחייו עוד מהילדות, ולכן היה לו טבעי לכתוב את הביוגרפיה הזו. בהחלט, ניכר שרייכנר מעריץ את הרב עמיטל. גם אם זה פוגע באובייקטיביות שלו, בזרימת הספר זה לא פוגע: לא ניכרת האדרת הדמות על חשבון האמת. בנוסף, יש לציין שסוף הספר מתעסק הרבה מאוד בתפישתו הפוליטית של הרב עמיטל- אינני יודע אם זה מרכיב כבד כל כך באישיותו או פועל יוצא מהכותב, שגדל בישיבה תיכונית 'מרכזניקית' ובישיבת הסדר 'גושניקית', כך שהוא כמו נקרע בין שני הקטבים: לא מעט פעמים בספר מונגדת דמותו של הרב עמיטל עם הרב צבי יהודה וממשיכיו. כמו כן, הספר נקרא יותר ככתבה עיתונאית ופחות כביוגרפיה- אולי היה מקום לצמצם את הציטוטים הישירים ולהבליע אותם בטקסט.

אבל ההערות האלו שוליות יחסית. בסך הכל, הספר נהדר: כתוב היטב, זורם, בנוי נכון ותענוג לקריאה. מומלץ לכל הרוצה לראות את דמותו של תלמיד חכם גדול, עם או בלי קשר לחג מתן תורה.

למה אני ממליץ עליו? כי הוא נהדר, כתוב היטב ומתאר במדויק, עד כמה שאני יודע, את דמותו של אחד מגדולי מרביצי התורה והמחנכים בארץ.

למי הוא מיועד? בייני"שים, מדרשיסטיות, כל מי שעולם התורה בארץ מעניין אותו וכן חובבי ביוגרפיות.

נקודות תורפה: מספר נקודות שוליות: כתיבה עיתונאית ויחס סובייקטיבי לדמות (זה לא שיש אפשרות אחרת, למען האמת, אבל בכל זאת).

כדאי לשים לב ל- ציטוטים בתחילת כל פרק מכתבי הרב עמיטל, וכן המאמר / המסה הקצרה בסוף, על דרכו הרוחנית של הרב עמיטל. נהדר ומוסיף המון. כמו כן, כדאי לשים לב למבנה הספר: ככה זה צריך להיות.

מודעות פרסומת

קראת? אהבת? אני שמח בכל תגובה. תודה!

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s