בעל זבוב / ויליאם גולדינג

הוצאת עם עובד, 204 עמודים.

אחרי מספר שבועות של ספרים חדשים, הגיע הזמן לחזור ולהמליץ על מספר קלאסיקות. ו 'בעל זבוב', שנכתב על ידי זוכה פרס נובל לספרות, ויליאם גולדינג, הוא מן הקלאסיקות שחשוב לקרוא בכל זמן.

לאי בודד נקלעה חבורת נערים. פתיחה כזו פותחת לא מעט ספרים: 'אי הילדים' של מירה לובה, 'אי התעלומות' של ז'ול ורן (אם כי שם אלו מבוגרים), 'אי האלמוגים' ואפילו ספר ישראלי, 'ילדי תרשיש באי הבודד'. המשותף לכל הספרים האלה היא האוטופיה שבהם: איך מצליחים חבורת האנשים להתאחד, לעמוד ביחד כנגד בעיות ולחיות עד ההצלה המופלאה. רגשות אחווה בלתי מרוסנים משתוללים בספרים האלה, והאדם עומד טוב מאוד כנגד כוחות הטבע המתרגשים עליו. ממש שיר הלל.

אז לאי בודד נקלעה חבורת נערים. אחלה אי, באמת. אם הייתי צריך לבחור אי כדי ליפול עליו – זה יהיה באחד המקומות הראשונים. אין חיות טרף, יש פירות, יש אוכל, יש מים מתוקים… מה יותר טוב מזה? אין כנגד מי להתמודד.

אז זהו, שכמעט ואין. יש איום אחד, והוא גדול יותר מכל שאר האיומים: טבעו הרע של האדם. גולדינג יצר חברת נערים הלוקה בכל תחלואי החברה האנושית: קנאה, פחד, תחרות, קידוש הבערות ועבודת אלילים. הילדים נחלקים לשתי קבוצות: הקבוצה של ראלף, המונעת בכח ההיגיון והמנסה להשתית באי חברה מוסרית שתסייע לעצמה להתגבר. ראלף היה המנהיג הראשון של הקבוצה, הוא גם היחיד שמוכן לדבר עם חזרזיר, נער שמן, מוגשם וחכם, שמנסה לדבר את קולו של ההגיון כנגד שאר הנערים. כנגדם עומדת החבורה של ג'ק: מנהיג כוחני ואלים, שמקדש את הטבעים החייתיים שבאדם ורודף את הקבוצה של ראלף.

הילדים חוששים ממפלצת שכביכול נצפתה מספר פעמים באי, והם מנסים להקריב לה קורבנות כדי לרצות אותה. הם נסוגים ממשימות בשביל לא להכעיס אותה, ובסופו של דבר היא השולטת בהם ובמעשיהם, אף שהיא אינה נראית. זו אלגוריה מבריקה, כי המפלצת האמיתית, טוען גולדינג, מצויה בילדים עצמם ולא מחוצה להם. אצלינו זה נקרא: "יצר לב האדם רע מנעוריו", וזו בהחלט טענה שמן הראוי להתמודד איתה.

לא אגלה את הסוף, אף על פי שהוא ידוע. רק כדאי לשים לב שבאופן פרדוקסלי, המנצחים הם המנוצחים והמנוצחים הם המנצחים, ושהפתרון לבעיות שמציב גולדינג אינו באדם עצמו. כמובן שכל הספר הזה הוא משל לחברה האנושית, ובו מנסה גולדינג להציב מראה כנגד האנושות ולומר לה: "הביטי".

מי שלא קרא, שיקרא. מי שקרא, שיחזור ויקרא שוב. ספר מדהים ומעורר מחשבה.

למי זה מומלץ: לא לילדים קטנים, כן למי שמסוגל לשבת ולחשוב על הספר.

למה אני ממליץ עליו: ספר נהדר, כתוב היטב, שמציב שאלות אוניברסליות שמן הראוי להתייחס אליהם.

נקודת תורפה:  אל תצפו לקיטש, להפי אנד או משהו בסגנון. אמנם זה היפוכה של נקודת תורפה, אבל זה יכול להפריע לקוראים מסוימים.

ציטוט מבפנים: "ג'ק התחיל מוחה, אולם ההמולה נעתקה מן הרצון הכללי במנהיג אל בחירת ראלף עצמו ברוב תשואות.  איש מן הנערים לא היה יכול למצוא טעם סביר לכך; כל מידה של תבונה שנתגלתה,  ניתן ליחסה לחזרזיר, ואילו מנהיג המובהק שבהם היה ג'ק.  אולם השקט,  שאפף את ראלף באשר ישב,  הבליט אותו מן היתר: וכן קומתו,  חזותו המצודדת…"

מודעות פרסומת

קראת? אהבת? אני שמח בכל תגובה. תודה!

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s