האיש שידע לעופף / קארל צ'אפק

מצ'כית: דב קווסטלר, הוצאת מחברות לספרות, 191 עמודים.

לפני כך וכך חודשים קראתי ספר סיפורים קצרים מוצלח מאוד. הוא היה בכריכה רכה, כתב קטן וצפוף, בהוצאת דביר. והתלבטתי, ככה, אם להמליץ עליו בפינה הזו. כנגד כל הסיבות המוצלחות, הסיפורים הטובים, השנינויות הקטנות וכל זה, עמדה סיבה אחת מוצקה וכבדת משקל: כבר לא היה ניתן להשיג את הספר בחנויות. הוא יצא בהוצאת דביר ב77', פעם  נוספת בשנת 96', וזהו. מה עושים? ממליצים על ספר אחר.

אלא שמתישהו השבוע ראיתי שהוציאו את הספר הזה מחדש, בגדול ובנוח, בהוצאת מחברות לספרות. נו, אמרתי לעצמי, הנה ההזדמנות שלך.

אז נתחיל עם הסופר: קארל צ'אפק היה סופר צ'כי שעיקר פעילותו הייתה בשנים שבין מלחמות העולם. הוא נפטר שנה לפני פרוץ מלחמת העולם השניה, בגיל 48, משברון לב על הפקרת צ'כוסלובקיה לידי הגרמנים. אחיו הבכור יוסף, שהיה גם המאייר של הספרים שלו, נרצח על ידי הגרמנים בברגן בלזן. לאחרונה (לפני כשנה) ראה אור עוד ספר של צ'אפק, בשם 'שנת הגנן': ספר קטן, חמוד ושנון להפליא, על גידול גינה ביתית. בהוצאת בבל (ידיעות ספרים). אם יזדמן לידכם, מומלץ.

ובכן, סיפורים קצרים. הספר הוא אסופת סיפורים קצרים ממספר כתבים של צ'אפק (ארבעה ספרים שונים, אם אינני טועה), וסך הכל הוא מכיל 28 סיפורים קצרים, אפילו קצרים מאוד. בניגוד למקובל בז'אנר, אלו אינם סיפורי פאנץ' ליין, לפחות ברובם המוחלט. אתה לא קורא אותם והשורה האחרונה משנה את נקודת המבט שלך: זו העלילה עצמה שמשעשעת מאוד. אם אתם רוצים לטעום דגימה, חפשו את 'האיש שידע לעופף' באינטרנט: סיפור שמדגים די במדויק את כתיבתו של צ'אפק. שפה פשוטה, ללא משפטים שחייבים לצטט או דברים מעין אלו, ורק אחרי שאתה מסיים את הסיפור לחלוטין אתה מבין את הגאונות של הכותב.

אגב, אני הצלחתי לסיים את הספר במהלך חצי יום באמצע הטירונות. זה אומר הרבה גם על הכיף של הסיפורים, אבל גם על כמה הספר קצר. קחו את זה בחשבון כשאתם חושבים לקנות אותו.

למה כן? סיפורים קצרים מעולים ושנונים, של אחד מגדולי הסופרים, בהוצאה חדשה, מה צריך יותר?

למה לא? כמו בכל אסופת סיפורים, יש בהם טובים יותר וטובים פחות. לא כל סיפור הוא פנינה.

חושבים שזה מצחיק לקרוא לאח שלכם בפלאפון 'האיש שידע לעופף'? צריכים ניתוח של הסיפור לבגרות בספרות? מחפשים ספר מתח מוצלח לקרוא בחנוכה? אולי לא תמצאו כאן הכל, אבל הי, יש לנו בוטנים, זה גם משהו.

קראת? אהבת? אני שמח בכל תגובה. תודה!

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s