ניתוח: 'סבבה והכל, אבל…'

רגע של ניתוח תרבות:
מכירים את המשחק 'סבבה והכל, אבל…'?
מכירים.
גם אני מכיר. אבל מה שלא ידעתי, וגיליתי להפתעתי בצבא, הוא שחילונים ודתיים משחקים אותו אחרת. כשדתי משחק את המשחק, הוא אומר: היא סבבה והכל, חכמה, נראית טוב, מצחיקה, אימהית, וואט-אבר, אבל יש משהו קטן-אבל-משמעותי שמפריע מאוד. לדוגמא: היא סבבה והכל, אבל היא שומעת מזרחית. היא סבבה והכל, אבל היא חושבת שלק שחור זה יפה. שטויות כאלה, אתם יודעים/ות.
חילונים, לעומת זאת, משחקים את המשחק כך: היא סבבה והכל. יפה, חכמה, כל מיני דברים כאלה, אבל פתאום אתה מגלה עליה משהו שמשנה את כל התמונה. נניח: היא סבבה והכל, אבל הפלאפון שלה בערבית. היא סבבה והכל, אבל יש לה תעודת קצין. דברים כאלה.

וזה מרתק, כי הסיבה לזה היא שדתיים יוצאים עם בנות שהם יודעים עליהם את הפרטים הגדולים. גם אם לא בדייטים, גם כשאתה מתחיל עם בת, אתה מתחיל עם בת שאתה מכיר פחות או יותר. מישהי מהסניף, או מאיזו מסגרת שאתם חופפים יחד. חילונים, לעומת זאת, מתחילים או נפגשים עם בנות שהם לא יודעים עליהם את הכל (כדאי להדגיש: זה לא כלל מחויב המציאות, אלא הגישה התרבותית המובנית בבסיס החברה. גם לדתיים וגם לחילוניים. נגיע לזה תכף–), ולכן הם חושבים שהכל בסדר, ואז מתגלה שבעצם זה לא סבבה ולא הכל.

מה זה אומר על תפישת הפגישות-עם-בני-המין-השני של החילונים והדתיים? בעיקר, שקוי ההגנה החברתיים שלהם שונים. כלומר, חילוני לא מעניק משמעות-על (להבדיל ממשמעות רגילה) לפגישה עם בחורה, ולכן קוי ההגנה שלו קופצים רק כאשר מתגלה פיל בחצר הבית. דתי, לעומת זאת, מעניק עודף-משמעות לפגישה, ולכן הוא זקוק למידע מקדים, וממילא כל קוי ההגנה שלו קופצים על כל פיפס.

2 מחשבות על “ניתוח: 'סבבה והכל, אבל…'

קראת? אהבת? אני שמח בכל תגובה. תודה!

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s