מבוא לסדנאות כתיבה שירה, חלק א'

מה עושים בסדנאות כתיבה?

 בסדנת כתיבה, כמובן, כותבים. אבל לא רק. יותר נכון, הכתיבה אינה עיקר בסדנת הכתיבה, בין אם היא עוסקת בפרוזה ובין אם היא עוסקת בשירה. לפני שמתחילים לדבר, בכלל, אני חושב שחשוב לעשות חלוקה בין סדנאות קצרות (בודדות, חד פעמיות) ובין סדנאות רציפות (למשך שנה, או לפחות בתדירות ובכמות משמעותיים לתהליך, כל קבוצה לפי הדינמיקה ורמת הכשרון והידע שלה). כמו כן, סדנת כתיבת פרוזה היא שונה, בצורה משמעותית, מסדנה העוסקת בשירה. נעסוק בפרוזה במקום אחר.

הפסקאות הבאות עוסקות אך ורק בסדנאות שירה שאינן רציפות.

 כותבים רבים מרגישים נבוכים בסדנה, אלה החשים שיש פה תחרות בינם ובין האחרים: מי כותב מהר יותר וטוב יותר. מי מצליח להצחיק, מי מצליח לקבל את מחיאות הכפיים וכן הלאה. הם לא מצליחים לכתוב שום דבר, ובושים במה שהם כן הצליחו. הנקודה שצריכה להאמר בקול היא שבסדנאות קצרות אין שום מטרה להוציא חומר איכותי, ובסדנאות מתמשכות אין שום מטרה להצליח להוציא את החומר האיכותי במהלך הכתיבה בסדנה עצמה. עיקר הכתיבה יכול להתקיים אחרי הסדנה, תוך שהוא משתמש בכלים שנלמדו לפתח את השירים שלו.

 אז מה כן עושים בסדנת כתיבה? אם זו סדנה לכתיבת שירה לירית, כמו רוב מוחלט של השירה בחמש מאות שנה האחרונות, אולי כדאי להבין מהי שירה לירית: "לִירִיקָה [ש"ע; נ']: שירה שעיקרה הבעת רגשות, השתפכות הנפש והגות." שירה לירית, אם כן, מוציאה את הרגשות החוצה. היא לא מתארת תהליך, אלא רגע חד פעמי (שיכול להתמשך על רצף זמן, אבל הזמן אינו משמעותי פה) של רגש. אם נצייר ציר זמן, שיר יהיה נקודה על הציר. סיפור, או שיר אֶפִּי, יהיו בין שתי נקודות על הציר.

 הבעיה ברגש, מבחינת טכניקות כתיבה, הוא שהוא אינו מילולי. לעבד רגש למילים, כבר אמר גרוסמן בזמנו, זה לכבות אותו. מצד שני, רגש שאי אפשר לעבד למילים, כמעט ואינו רגש אמיתי. אותו גרוסמן גם אמר ש'עד שלא המציאו את המילה 'תסכול', אנשים לא היו מתוסכלים'. במילים אחרות, השפה נתנה להם כלים להבין מה הם מרגישים. זה לא שהם לא הרגישו לפני כן, אבל הרגש היה מאוד לא נגיש. הוא שכן איפשהו בנפש, ולא קיבל את הביטוי שלו. ברגע שהשפה נכנסה לתמונה, הוא קיבל ממשות.

 בסדנאות כתיבה אנחנו לוקחים זרקור ומאירים נקודה כלשהי בנפש: חוויה שלא קיבלה מילים, וממילא המודעות אליה היא כמעט חסרת ממשות, פתאום הופכת להיות מורגשת. וכיון שהיא מְמוּלֶלת לכדי שפה, הרי שאפשר גם להעביר אותה הלאה. הדרך להעביר אותה הלאה היא כתיבת השירה, וקריאת השיר על ידי הקורא, והמקום שאנחנו מניחים לקורא בשביל שיכניס את עצמו לתוך החלל הריק, הלא מובן, שהשירה מעניקה לו. האינטרפטציה של הקורא מחילה על מה שהוא מכנה 'שירה' את הרגש, ושיר טוב מצליח להבנות את עצמו (להבדיל מ'לכתוב את עצמו': שירים לא כותבים את עצמם) כך שהפרשנות האישית, ה'רגש' של הקורא, יכנס פנימה ו'יפעיל' את השיר. [פירוט על כל ה'מהי שירה' יבוא בפעם אחרת.]

 כלומר,
שיר שנכתב בסדנת שירה לא צריך להיות טוב. הוא צריך להיות תחושה אישית מאוד, אינדוידואלית מאוד, בתור מילים. הוא לא צריך להעביר את הרגש. סדנת שירה טובה, אם כן, מצליחה להיות ממוקדת מספיק בשביל להאיר באלומת אור משהו נסתר בנפש, ולהעביר אותו בצורה טובה. היא יכולה להתעסק בדברים כלל אנושיים (אהבה, קשיים, מוות) מחד, או להיות מספיק פתוחה בשביל לתת לכל אחד את המקום שלו (לא 'כתוב על הבדידות של הלילה', אלא 'כתוב מה הלילה עושה לך'. כמובן שאמירה לבדה לא מספיקה: צריך לעורר בו את התחושה שלילה מעורר בו, או לעזור לו להניח לו את האצבע, ואז לכתוב את זה. מישהו הזכיר דמיון מודרך?).

 והתהליך המתבצע בסדנת כתיבה טובה הוא כזה: 1. בעזרת טכניקות שונות, המנחה עוזר לקבוצה להגיע לרגש מסוים, נקודתי מאוד. 2. המנחה נותן תרגיל כתיבה שעוזר למקד את הרגש הזה למילים. 3. כל אחד כותב משהו שעונה לתרגיל. המטרה היא לא לכתוב שיר טוב, ואפילו לא שיר. 4. תהליך הקראת של השירים. התגובה של חברי הקבוצה לא תהיה 'זה שיר טוב / רע', אלא על הרגש עצמו: מה אתה מרגיש, מה אתה חווה. מה עשה לך תהליך הכתיבה. מה אנחנו שומעים עליך מתוך המילים שלך וכדומה.

5 מחשבות על “מבוא לסדנאות כתיבה שירה, חלק א'

  1. בסדנאות כתיבה אנשים לא מקריאים שירים שכתבו בעבר? לא כל השירים מבטאים רגש.
    יש גם שירים שמבטאים התבוננות עצמית ושירי מחאה למשל.

קראת? אהבת? אני שמח בכל תגובה. תודה!

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s