חמש דקות מכפר סבא / חגי סגל

הוצאת ספריית בית אל, 224 עמודים.

שנים רבות ישבו אנשים ביישובי יהודה ושומרון וקוננו על העובדה שאין סאטירה בימין. אמנם עמוס עוז הודיע בעפרה, בזמנו, שהבעיה שלנו היא סופרים, אבל סאטירה הייתה מאז ומעולם משאת נפשם של המתנחלים. "מתי," הם לחשו בשפתיים דובבות, "מתי יקום המתנחל האחד וישגר את חיצי הסאטירה שלו מכאן לשם, במקום להפך". הם קוננו עוד ועוד, עד שלפני עשרים שנה בערך, בתשנ"ב, הוציא חגי סגל את אחד הספרים המכוננים בתולדות הספרות הדתית-לאומית. הוא היה כל כך מכונן, שמאז ועד היום לא קמו לו יורשים. לספר ההוא קראו 'התנחלות דמה', והוא למעשה אביו מולידו של הספר הזה, 'חמש דקות מכפר סבא'.

בעריכה המחודשת חלו שינויים: נתניהו החליף את שמיר, ברק החליף את פרס, הפייסבוק משתחל פה ושם והשנינויות מעודכנות לשנה הנוכחית, וסגל הוריד קטעים והוסיף אחרים שלא הופיעו בספר המקורי. אבל מלבד זה, הספר נשאר בדיוק אותו דבר: חד, שנון, ומצחיק בדיוק כמו שהוא היה.

אז יש לנו כאן מבחר דמויות סטריאוטיפיות מושלמות: ארציאלי (המתיישב השרוף) ואורותי (הקוקניק) , הרב נחמיה (רב היישוב), פרישטיג (האיש עם השפם שהקים את היישוב), מומו (יו"ר ועדת ביקורת), בוריס (הרוסי הכהניסט), רזיאלה (אשתו של המחבר) והמחבר (איש עם מחשב). וכולם ביחד, אי שם בהתנחלות סטריאוטיפית למופת, מנהלים אורח חיים הגיוני מאוד, שבו דיונים עם אבקות כביסה מועדפים על פני פוליטיקה, אבל אנשים נוהגים עם אקדח שלוף בשעות החשיכה. שבו הרגש היחיד שהמתנחלים מסוגלים להפגין הוא זעם, נוער הגבעות יושב ולומד לבגרויות והשמות שניתנים לתינוקות נשלפים היישר מנבכיו המסתוריים של ספר דניאל. בקיצור, בדיוק מי שאנחנו.

הייחוד בסאטירה הזו הוא שהיא מופנית פנימה, לא החוצה. סאטירה של הימין זה, לרוב, עניין רציני ביותר, ומטרתו: להוכיח לשמאלנים עד כמה הם נראים מגוחכים. אלא שבאותה מידה, גם אנחנו יכולים להראות מגוחכים עם הרציניות שלנו, עם ההסתמכות על הטרמפים או עם מקוששי התרומות שדופקים על הדלת מדי ערב. סגל כמעט לא כותב או מתנגח עם השמאלניים או עם התקשורת, ועיקר הסאטירה היא עלינו. וזה פשוט מצחיק.

אז אולי, עם 'דוסים מצייצים' בפייסבוק, 'אנדרדוס' ביוטיוב ושי צ'רקה עם 'מעבר לקו' שלו בקומיקס, סאטירה פנימית היא כבר לא מילה גסה. אבל ספר כזה לא היה לפניו, ועד כמה שאני יודע, גם לא אחריו. ומי יודע, אולי במסגרת 'קטעי סאטירה שהופיעו פעם בנקודה', ירענן גם צ'רקה את 'מעלה קטעים' המיתולוגי שלו, ואורבך את הקטעים מ'הלחי השניה', ובא לציון גואל.

אגב, הספר המקורי (לא הערוך) מופיע כמעט במלואו באתר 'דעת'. הנה הקישור: http://www.daat.ac.il/daat/chiyuch/deme/tohen.htm

[הקישור כבר לא רלוונטי, הוסר לבקשת המחבר.]

3 מחשבות על “חמש דקות מכפר סבא / חגי סגל

  1. לצערי, כשעקבתי אחרי הקישור, נכתב שם שהמידע הוסר מהדף בגלל בקשת המחבר.
    בכל מקרה, נהניתי מאוד גם מהביקורת 🙂

קראת? אהבת? אני שמח בכל תגובה. תודה!

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s