ליום העצמאות

גמרא יפה אחת במסכת ברכות (מט.) דנה באיך מסיימים את ברכת 'בונה ירושלים' שבתפילת שמונה עשרה. יסיים ב'מושיע ישראל', מציעה הגמרא, ומיד מקשה על עצמה: איך יכול להיות שברכה שקוראים לה 'בונה ירושלים' תסתיים ב'מושיע ישראל'? אלא, מציעה הגמרא, יגיד את שניהם; מושיע ישראל ובונה ירושלים.

מיד צצות שאלות. רֶבִּי אומר שאין חותמים בשתי אפשרויות. תחליט, או בונה ירושלים או מושיע ישראל. אבל אנחנו מכירים ברכות עם שתי אפשרויות, מקשה לוי על רבי. מה לגבי הברכה שאומרים בחגים, "מקדש ישראל והזמנים"?

אה, זה פשוט, אומר רבי; שם זה אחרת. "ישראל דקדשינהו לזמנים". כלומר, זה סיום אחד: אלוהים מקדש את ישראל שמקדשים את הזמנים. ואכן, הגמרא פוסקת ששם זה סיפור אחר, ואת הברכה מסיימים רק ב'בונה ירושלים' וממשיכה לה בדרכה ובדיוניה.

לפעמים אני חושב שזו משמעותו של המעבר בין יום הזיכרון ליום העצמאות. ליום התאבלנו על ההרוגים במלחמות ובטרור, ותכף נקשיב להמוני בית ישראל שרים את ההלל, תוקעים בשופר, שרים 'לשנה הבאה בירושלים'.

אם היית כאן, אני רוצה להגיד לרֶבִּי, לא היית מסתבך. את התירוץ שאמרת על ישראל והזמנים אפשר היה להגיד גם על בונה ירושלים: מושיע את ישראל, שבונים את ירושלים. ישראל שמכריזים על מדינה, ישראל שמגנים על עצמם, בונים את ארצם, נוטעים כרמים וזיתים ויושבים זקנים וזקנות על משענתם ברחובות העיר. תראה איזה יופי, רבי, ישראל גואלים את עצמם ומברכים את אלוהיהם. אין יותר 'ישראל דקדשינהו לזמנים' מזה.

["ושמחת בחגך"; אין שמחה אלא בבשר ויין, אומרת הגמרא בפסחים. חג שמח שיהיה.]

מחשבה אחת על “ליום העצמאות

קראת? אהבת? אני שמח בכל תגובה. תודה!

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s