רגע לפני | לפרשת קורח

בהקשר הרחב יותר, כלומר סיפורו של עם ישראל ושל משה רבנו, משה רבנו נמצא במאבק מול קורח ועדתו רגע לפני הקריסה. הסיפור המסורתי מספר את המאבק מול קורח כהצלחה רבתי של משה רבנו, אבל הקריאה הנכונה, לעניות דעתי, היא לקרוא את הפרשה הזו על רגע סיפורי האספסוף, קברות התאווה, המרגלים והמעפילים, ובעיקר על רקע סיפור הצרעת של מרים.

משה רבינו הוא לא האיש הנכון להנהגה. הוא יודע את זה. אהרון ומרים יודעים את זה. אלוהים יודע את זה. לעזאזל, אפילו העם יודעים את זה. וגם קורח ועדתו יודעים. הוא מקנא, אני מניח, אבל זה לא רק זה: הוא מצטט כמעט מילה במילה את אהרון ומרים מפרשת בהעלותך. משה לא מתפקד כמו שצריך, והעם מתחיל לתסוס. הם צריכים מנהיג. אי אפשר לכבוש את הארץ עם שבעים זקנים; צריך מנהיג.

לכאורה היינו מצפים שמשה יגיד טוב, כלומר, בסדר. תנהיגו. בכל הפרשות האחרות זו הייתה הנימה שלו: תחליף אותי, אינני יכול עוד, למה לא תיקח מישהו אחר, אבל כשזה מגיע סוף סוף לרגע ממשי, שבו מישהו יכול להחליף אותו, משה כועס. הוא מתחנף לקורח, מתחנן לאלוהים לא להקשיב להם, ובעיקר נראה שהוא, סוף סוף, רוצה להיות מנהיג.

אלוהים נענה למשה. הוא מוכיח שוב ושוב את הבחירה שלו במשה ובאהרון כמנהיגי העדה. כמו בפעמים הקודמות (וכאן אפילו ביתר שאת) זה לא מוכיח רק את כוחו של משה, אלא את כוחו של משה כבחירו של אלוהים, כלומר, ככזה שכוחו נובע מהעובדה שאלוהים בחר בו ולא מהיותו מנהיג טבעי. אבל, כמו שכתבתי בפסקה הקודמת, משה מתחיל לחשוב שהוא מנהיג ראוי.

כל מי שקורא את פשט הפסוקים יודע שסיפור ההנהגה של משה את העם נע כל הזמן על שני צירים שהם אחד: מצד אחד משה, שמפקפק ביכולת ההנהגה של עצמו, ומצד שני העם המתלונן ללא הרף, עד שלמשה כבר אין כח בשביל זה. שני הצירים האלה רצים לאורך כל ספר שמות ובמדבר, ובעצם מגיעים עוד רגע לנקודת רתיחה. אם תקשיבו היטב לפסוקים, תוכלו לשמוע את משה עומד על סף התפוצצות.

הרגע שבו זה מתפוצץ יגיע אלינו בפרשה הבאה, ברגע קטן־גדול של הנהגה. הפרשנים יסתבכו הרבה מדוע משה רבינו לא זכה להכנס אל הארץ. מה הוא כבר עשה, הכה בסלע במקום לדבר אליו? אבל על זה ארחיב בשבוע הבא.

שבת שלום שתהיה.

מודעות פרסומת

מחשבה אחת על “רגע לפני | לפרשת קורח

  1. לא יודע אם זהו סיפור קורח ועדתו, אבל בכל מקרה התיאור כ"כ מדוייק ונכנס ללב שזה נותן אפשרות להרגיש את הרגשת קורח המתוארת. תודה רבה!

קראת? אהבת? אני שמח בכל תגובה. תודה!

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s