בחירות

אבל אני רוצה להגיד לכם שבתור דתל"ש, שאלת 'יש אלוהים' או 'אין אלוהים' היא שאלה משנית בחשיבותה, כמעט לא משמעותית, מול השאלה הגדולה יותר, שהיא השאלה 'למי אתה מצביע בבחירות'. מפני ששאלת 'יש אלוהים?' היא שאלה משמעותית כל עוד היא שאלה, ואחרי שהיא נענית בשלילה – היא כבר לא טורדת במיוחד את מנוחתך. לכן זו שאלה שמעסיקה רק דתיים. יתכן שיש לך דיאלוג עם המשפחה, או עם הסביבה, יתכן שאתה צריך ללמוד דברים חדשים, אבל כל אלה הם עניינים אחרים, לא נוגעים ישירות לאלוהים.

אבל הנה, למשל, אתמול, שתיים בלילה, נעמה מתחתנת ואני בחתונה שלה עם שמיל ועם נועה שהיא, כלומר נועה, דתל"שית בדיוק כמוני, והיא מסתכלת עלי ושנינו שיכורים להפליא, והיא אומרת לי יואב, תגיד, למי אתה מצביע? ואני אומר מה זאת אומרת? נראה לי שאני מצביע ימין, כלומר הימין החדש או ליכוד, והיא אמרה אה, אתה עדיין דתי בתוך תוכך, ואני אמרתי מה פתאום, כי אין דבר שמפריע לדתל"שים יותר מזה שמישהו – במיוחד מישהי, במיוחד נועה, שהיא ג'ינג'ית הורסת – חושבת שהם עדיין דתיים, והיא אמרה אז למה בעצם ימין?

ואז הבנתי, לראשונה, שאני צריך לעמוד מחרתיים – כלומר מחר – מול השאלה האחרת, שהיא לא שאלת האם יש אלוהים או לא, אלא שאלת מי אני ומה אני רוצה לעשות עם החיים האלה. כי כשיש אלוהים זה ברור, מאוד ברור. לא אם יש אלוהים או לא, אלא למי להצביע, או האם אתה רוצה להיות אדם טוב. וכאילו בתור דתי ברור שצריך להיות מענטש, להיות אדם טוב ומוסרי, אבל בתור לא־דתי – למה, בעצם? מה אני מרוויח מלהיות אדם טוב? אולי אני אהיה אדם רע? ככה יהיה לי גם רשע וטוב לו, וממילא כולם מתים בסוף ואין שכר ועונש אז מה זה משנה, בעצם, מה זה משנה.

הנה, אני אתן לכם דוגמה. הנה נועה, לנועה יש חבר, היא לא אוהבת את חבר שלה, אני לא אוהב את חבר שלה, חבר שלה לא אוהב אותה. ואתמול, אחרי החתונה, חיכינו שנינו למונית שיכורים מהתחת, סליחה שאני מדבר ככה אבל זה מה שזה היה, ואז היא נישקה אותי ואני אותה. זה הגיוני, היה ריח כזה של פריחה באוויר והיינו חייבים לעשות עם זה משהו. אבל רגע, היה מותר לנו לעשות את זה? ואם היא נפרדת ממנו היום? והשאלה החשובה – מה זה 'מותר', מותר של מי? כל הדוגמה הזו תיאורטית לחלוטין, כמובן, אבל אתם מבינים את הכוונה שלי. יש כללים כלשהם. יש חוקים חברתיים. אבל האם צריך לקיים אותם? האם זה מה שמשנה?

והנה נניח מחר בחירות. ברור לי להצביע ימין, כי ככה גדלתי. אבל רגע, אולי זה בעצם אותו העיקרון? אולי זה מסורת שגדלתי לתוכה כי ככה, ושטפו לי את המוח כי ככה, והכל ברור לי כי אני כל כך הרבה זמן ימני ומצביע ימין, אבל אני צריך להתנגד לזה? אז מה בעצם אני אמור להצביע, להצביע חד"ש? אני מבין שמה שאני צריך לעשות הוא לעבור בין המפלגות ולהשוות עמדות וכל זה, וברור שיש לי דעות בשאלות כמו דת ומדינה או כלכלה. לא דעות מוצקות ומבוססות. אתם יודעים, דעות של אינטואיציה. אבל בשאלות הגדולות יותר, שאלות של 'מה אני רוצה שיהיה פה' ו'למה דווקא פה' ו'מי אתה בכלל', לכל אלה אין לי תשובה.

וזה מה שאמרתי לנועה אתמול בלילה שהיה גם היום בבוקר, על הסיגריה שאחרי. אמרתי לה, אני לא יודע למה אני עושה את הדברים האלה בכלל, אני לא יודע מי אני, ונועה אמרה למה זה משנה, בעצם, ואני אמרתי כי אני לא יודע אם מה שאני עושה הוא טוב או רע, ונועה אמרה למה זה משנה, בעצם, ואני אמרתי כי אחרת, נועה, אחרת אני אבוד. מה אני אעשה עם החיים שלי בכלל. ונועה אמרה נו, זה מה שאמרתי לך אתמול, כלומר היום, שבתוך תוכך אתה עדיין דתי. ואמרתי לה אבל נועה, אין אלוהים. תראי אותי ואותך ככה, אם היה אלוהים את חושבת שהייתי עושה משהו כזה? ונועה אמרה לא הבנת כלום. להיות דתי זה לא להאמין באלוהים. כלומר אולי כן, גם, אבל זה בעיקר הסיפור של המסורת וזה שאתה כל כך מכיר משהו והכל ידוע לך וברור לך מה לעשות ואיך לעשות.

זהו, זה הסיפור, ומחר אני הולך להצביע. וחשבתי שאני הולך להצביע לדתל"ש כי גם בני גנץ הוא דתל"ש, אבל זה כנראה לא יקרה. אני אצביע לאיזו מפלגה אידיאולוגית, כי נועה צודקת לגבי. משהו בתוכי עדיין גדוש אידיאלים. אבל היא טועה לגבי השאלה אם אני דתי או לא, וגם לגבי השאלה מה זה אומר להיות דתי, בעצם. כי גם לחילונים יש מצפון. הוא פשוט קצת אחר. ולהיות חילוני זה לא אומר להיות נטול ערכים, אלא שהערכים שלי הם לא מעלי, הם אני. ולכן מחר אחרי ההצבעה אני מתקשר לנועה ואומר לה יאללה, נועה, בואי כבר נהיה ביחד, והיא תאמר לי אבל איך אני הולכת לעזוב את עמיחי (ככה קוראים למניאק, עמיחי. גם דתל"ש). אנחנו כל כך הרבה זמן ביחד. הוא מכיר כל פיפס בי ואני מכירה כל פיפס בו. ואני אגיד לה אה, נועה, את בעצם דתיה בתוך תוכך. וזהו, ככה היא תבוא.

קראת? אהבת? אני שמח בכל תגובה. תודה!

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s