יש קריאה שמרחפת בחלל העולם | לפרשת לך לך

א.
יש לי חבר ממש טוב, קוראים לו אור. החבר הטוב הזה גאון ויצירתי ונדיב וטוב לב, והוא מאוד אוהב לעשות דברים מטופשים ולצלם אותם ולצחוק. ולפני כך וכך שנים הוא מצא את עצמו עובד בהייטק כדי לפרנס את המשפחה שלו, והוא ממש נהנה מהייטק, באמת, אבל זה לא היה החלום שלו. ובוקר אחד הוא שוטט בפייסבוק ומצא מודעה שקוראת לו להשתתף באתגר יצירתיות וללכת לקורס קופירטינג. משהו כמו 'כתוב מודעה לשכנים שאתה הולך להרעיש להם עד שתיים בלילה', אם אני לא טועה. אני לכשעצמי הייתי עוזב את הסיפור והולך, אבל אור עשה את המודעה ועשה את הקורס ואחרי כמה וכמה הרפתקאות הוא מצא את עצמו בפני התלבטות אם ללכת להיות פרסומאי ולהרוויח שכר של פרסומאי מתחיל (כלומר לא הרבה), או להמשיך בהייטק עם משכורת גבוהה וותק וברזי בירה ושאר תופינים, והוא התקשר אלי להתייעץ.

זה היה לפני כמה שנים. ואני, כמו שחברים טובים ומחושבים אמורים להגיד, אמרתי לו שישאר בהייטק. ומה שקרה איתו יסופר בהמשך.

ב.
מדי כמה חודשים אני חושב לעזוב את כל זה, את הכתיבה ואת הסדנאות ואת העצמאות. אומר לעצמי מה רע, בעצם, אולי אני אמצא איזה דיי־ג'וב, אהיה שכיר. אומרים שיש כסף בהייטק (הייטק כמטאפורה, כמובן, לאו דווקא הייטק), שקצת מאמץ ואיזה קורס תכנות או שניים ואפשר להרוויח משכורת יפה. חבר צייר שהלך להייטק סיפר שממש יצירתי לו, וחבר אחר, כותב, סיפר איך פתאום הוא מרגיש שהוא ממלא את יומו. בעבודה, כמובן, לא בכתיבה.

ולפעמים, כשאני מתיישב ומנסה לחשוב מה צריך לעשות הלאה, אני נזכר בפרשת השבוע. ספציפית יותר, בלוט, שהלך עם אברהם את כל הדרך מחרן לארץ כנען, היה איתו במעלות ובמורדות, וכשהגיע אל הארץ ראה את כיכר הירדן שהיא כולה משקה והתיישב בה. ואפשר להבין את לוט, שיש לו אשה ושתי בנות שהוא צריך לדאוג לפרנסתן. אדם צריך בית בחיים, משכנתא, עבודה טובה, סידור לילדים. ואי אפשר, ככה, לעזוב הכל ולהמשיך לנדוד.

ג.
גם אברהם רוצה את זה. הוא רוצה יציבות, בית, ארץ, ילדים. זה מה שאלוהים מבטיח לו בקריאה הזו, ולשם הוא הולך. ואם תשאלו – איך אפשר לדעת שאלוהים קורא לך? אז אי אפשר. גם אברהם לא יודע. לא באמת. הוא לא יודע אם אלוהים באמת קורא לו או שאלה דמיונות. הוא שואל כל הזמן 'במה אדע כי אירשנה', והוא רעב ללחם ויורד למצרים ורב עם לוט (עם לוט! מה לעזאזל) על הבארות, ושום דבר לא עוזר לו, והוא ממשיך ללכת. והוא עייף. הוא מביט קדימה ורואה כמה מדרגות שבורות ואחריהן ערפל. וזהו, ותו לא.

אבל הוא ממשיך. למה?

יש דרשה יפיפייה של השפת אמת, בשם הזוהר, על הביטוי הזה, 'לך לך'. הוא אומר כתוב שאלוהים לא דיבר במיוחד לאברם, ולא אמר לו ספציפית 'לך לך'. הקריאה הזו נוכחת בעולם כל הזמן, וכולנו שומעים אותה אבל אנחנו עייפים. אבל כיכר הירדן כולה משקה. הזוהר כותב 'ווי לאינון דניימי שינתא בחוריהון' 'אוי לאלה שישנים בחוריהם ואינם שומעים'. בכל פעם אני קורא את הדרשה הזו אני מתרגש ויורדות לי קצת דמעות. כי איזה מין דבר זה, שיש קריאה כזו עמוקה בעולם כל הזמן, ויש אנשים שלא שומעים אותה, שהקריאה הגדולה מהדהדת מעליהם אבל העייפות גדולה מדי. אי אפשר לפרוש עכשיו. כמו שר' נחמן תיאר ש'יש אנשים שישנים את ימיהם'. איזה ביטוי מדהים זה, יש אנשים שישנים את ימיהם. הם קמים בבוקר והולכים למיטה בערב, והם ישנים את ימיהם.

ומה שמדהים יותר הוא שיש אנשים ששומעים את הקריאה הזו, והם קמים והולכים. הם רועדים מפחד, הם לא בטוחים, הם מבקשים הוכחות על כל צעד ושעל, הם מתווכחים, נסוגים, מאמינים, לא יודעים אם זה הדבר הנכון לעשות או לא, הם רק יודעים שלהישאר כאן – אי אפשר.

שצריך ללכת.

יא אללה.

ד.

אור, כמו אדם חכם, לא הקשיב לי, ויתר על ההייטק והלך אחרי מה שליבו אמר לו, והיום הוא פרסומאי באחד המשרדים הגדולים בארץ ובכל אשר הוא עושה ה' מצליח בעדו. וזה סיפור מדהים. כמו נס, הסיפור הזה. משלמים לו כדי לכתוב בדיחות מצחיקות ולחשוב על משחקי מילים, וזה הדבר שהוא הכי אוהב לעשות בעולם. כאילו אלוהים קרא לו, והוא הקשיב.

ואני יודע, זה סיפור קטן. למה שאלוהים יקרא לאדם ויגיד לו 'לך תעשה את מה שאתה אוהב'. האמת היא שרש"י מסביר את לך לך – 'לְהַנָּאָתְךָ וּלְטוֹבָתְךָ', אבל תניחו לרש"י רגע. תקשיבו לנקודה. יש קריאה עמוקה ועתיקה שמרחפת בחלל כל הזמן, כל הזמן. היא קוראת לכם ללכת. אתם שומעים אותה? אתם ישנים? מה אתם עושים?

_______________________

ובענייני העולם הזה:

אנחנו עם הפנים לסוף החודש, לקורס המקוון לכתיבת ויצירת תוכן (כולל מפגש בונוס שיעביר אור. כן כן, זה מהסיפור).

למי שירשם, או תרשם, עד ליום שלישי הבא לקבלת עדכונים, תנתן הנחה משמעותית של עשרים וחמישה אחוזים.

מוזמנים ומוזמנות להשאיר פרטים כאן (זו רק השארת פרטים כדי שנשלח אליכן סילבוס ופרטים טכניים, והיא לא מחייבת):

https://forms.gle/5Co5tkXeQ5Jqeizi7

מחשבה אחת על “יש קריאה שמרחפת בחלל העולם | לפרשת לך לך

 1. היי יהודה
  אני עוקבת מרוצה ומוקירה ואוהבת וחוץ משירים שבבוא הזמן (אולי בקרוב) אשלח
  למגזין החביב שאתה עורך וגיליתי לא מזמן,
  בינתיים מאד מדגדג לי לשתף, שקראתי והצרגשתי, וברקע היתה המנגינה היפיפיה הזו
  שאמרה בערך את אותן מילים רק בשפה אחרת וכנראה בנסיבות שונות, אבל כך טו
  אחרת, אין מי שהקשיב לה ולא התאהב, אז אני מקווה שתהנה ותודה על כל המילים
  הטובות

  https://youtu.be/UMu-6WXhFK8

קראת? אהבת? אני שמח בכל תגובה. תודה!

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s