משלגיה ועד אמיל , או איך נכתבו ספרי הילדים / אוריאל אופק

[פורסם, כמובן, לפני שבוע הספר מתישהו]

שבוע הספר העברי חל בשבוע הקרוב, החל מיום רביעי ועד מוצאי שבת שאחריה. שבוע של חגיגה לאוהבי הספר, בעיקר בגלל שהחנויות מנצלות אותו לפנות אבק מהמרתפים והמבצעים גדולים במיוחד, כמו גם כמות ההרצאות על ספרים, פגישות עם סופרים ואפילו רק ראיונות ברדיו. בכלל, חגיגה שחבל לפספס.

בשנה שעברה כתבתי בטור הזה רשימת המלצות לקוראי ספרים (ביניהם: לקנות ספרים משומשים בחנויות הספרים. להגיע ליריד בסוף השבוע או סוף הערב, שאז המחירים צונחים. לקנות בעיקר ספרים ששמעתם עליהם או שקראתם אותם). השנה, למרות שממש בא לי, אני לא הולך לכתוב המלצות לקנייה אלא מעוניין לספר לכם על ספרים שמספרים על ספרים אחרים. בין אלפי הספרים האלה, לקסיקונים וכדו', אפשר למצוא ספרים כמו "מאין נחלתי את שירי" שבו מספרים משוררים וסופרים על מקורות ההשראה שלהם. ספר דק בשם "חלודה ואבק כוכבים" של אריאנה מלמד (יש חלק ניכר ממנו באינטרנט) שמכיל 100 רשימות על סופרים וספרים חשובים. סתם זרקתי שני ספרים שעולים לי לראש, לאמיתו של דבר יש מבחר עצום של אנתולוגיות לספרות ושירה וכל מה שזז, שיעזרו לכם למצוא ספרים שבאמת מעניינים אתכם, ולאו דווקא אלו שהוצאות הספרים מעוניינות לדחוף לכם במבצע.

משלגיה ועד אמיל , או איך נכתבו ספרי הילדים / אוריאל אופק

ולמרות כל זאת, למרות המבחר והכמות, אני רוצה להמליץ כאן על סדרה ספציפית, ישנה ונדירה (יחסית) של אוריאל אופק, שהיה עורך, סופר ומתרגם ידוע ונפטר לפני עשרים וקצת שנים. שלשה חלקים לסדרה: "מרובינזון ועד לובנגולו", "משלגיה ועד אמיל" ו"מטרזן ועד חסמב"ה", ובשלושתם עובר אופק על כמות (עשרים ומשהו, כמדומני) של ספרי ילדים, מספר באופן בסיסי את תוכנו של הספר ומתאר איך הוא נכתב. הספרים נעים בין ספרות העולם (נשים קטנות; טרזן; האחים גרים…) ובין ספרות הילדים של מדינת ישראל הצעירה (חסמב"ה וכאלה) ומתייקים באופן מדויק כל ספר וספר, מדוע כדאי לקרוא אותו ואיך הוא נכתב והתפרסם.

מה שמעניין הוא, שלהרבה מאוד ספרים מעניינים יש סיפור לא מעט מעניין מאחוריהם. החל מצ'רלס דודג'סון, הפרופסור למתמטיקה שכתב את 'אליס בארץ הפלאות' בתור מחווה לאליס האמיתית, ובמקרה נתקל אחד העמיתים שלו ביצירה, וכלה באמיל והבלשים ובאריך קסטנר מגיש את ספרו למו"ל. ואוריאל אופק, הגם שהוא מייעד את הספר שלו לילדים, מצליח ליצור כאן רצף מעולה וכתוב היטב של שלשה ספרים שגם מבוגרים (חובבי ספרות ילדים ושאינם כאלה) יהנו לקרוא אותה.

למי זה מומלץ? למבוגרים ונוער, בעיקר אלו שקראו את ספרי הילדים הותיקים – אבל לא רק. אפשר לעבוד הפוך – לקרוא על הספר אצל אופק, ואז ללכת לחפש אותו בספריה.

קראת? אהבת? אני שמח בכל תגובה. תודה!

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s